Familien Drejers Ferieblog
Vores blog er løsningen på alle de postkort vi aldrig får sendt, når vi er på ferie. Hvis du vil modtage en e-mail når der bliver skrevet i bloggen, kan du tilmelde dig ved at klikke på linket "Tilmeld dig bloggen" herover.
Ankomst til Budapest
- Skriftstørrelse: Størrere Mindre
- Visninger: 1465
- 0 Kommentarer
- Tilmeld indlæg
- Udskriv
- Bogmærk
Turen til Budapest gik helt efter tidsplanen. Vi tag med Villum til Ystad, hvorfra vi kørte til Malmö Lufthavn. Her parkerede vil bilen på en langtidsparkering, hvor man får rabat når man er medlem af Øresundsbro klubben (tror jeg den hedder). Fra deres hjemmeside, kan man udskrive et "rabatkort", som betyder, at man kan parkere en uge for 200,- svenske kroner - billigt!
Der var lidt ventetid i lufthavnen, som ikke er specielt spændende at opholde sig i. Da vi endelig kunne tjekke ind, og komme i taxfreeshoppen, kunne vi konstatere, at man af en eller anden besynderlig grund, ikke kan købe taxfree spiritus til turen Malmö -> Budapest, selvom man godt må indføre 10 l spiritus fra et EU land til et andet ..... man må undres. Vi må håbe, at det fungerer bedre den anden vej.
Da vi kom til Budapest, blev vi mødt af to personer fra Tandrejser/Dental Kreativ, som havde sørget for transport til vores hotel. Da der ikke var plads i den store taxa til os (der var to eller tre andre par, der også var med flyet), blev vi kørt af en tilsyneladende privat ansat, i en lækker Mercedes. Han kørte bestemt spændende!
Indgangen til Fraser Residence.
Lejlighedens opholdrum.
Vores lejlighed levede helt op til forventningerne. En stor lejlighed med køkken og stue i et, to soveværelser, bad og toilet (både bruser og karbad), og så en altan i en pæn størrelse.